Vilo Bendík
Vilo Bendík
MY LIFE STORY

ŽIVOT DOKÁŽE ČASTO SPÁJAŤ ZAUJÍMAVÝCH ĽUDÍ A ZAUJÍMAVÉ PRÍBEHY. SNAŽÍM SA ICH PREPOJIŤ VO SVETE FILMU A UKÁZAŤ, ŽE HORY, BEH AJ SAMOTNÝ ŽIVOT PÍŠU ČAROVNÉ SCENÁRE. STAČÍ SI NÁJSŤ TEN SVOJ.

Viliam Bendík (47) je zakladateľom a CEO spoločnosti BENDIK FILMS. 12 rokov pôsobil ako manažér v nadnárodných spoločnostiach T-Mobile a Microsoft. V roku 2013 sa rozhodol, že definitívne zavesí manažérsku profesiu na klinec a odišiel zo sveta korporácií. Založil si malú spoločnosť, ktorá sa venuje strategickému poradenstvu pre menšie a stredné firmy. Popri práci sa začal venovať svojim starým koníčkom – horám, fotografii a filmu.

Jeho prvým ucelenejším dielom bol film 12CH Vysoké Tatry Trail o priateľstve dvoch ultrabežcov a ich spoločnom projekte vo Vysokých Tatrách. Cena divákov na festivale dobrodružných filmov Horyzonty v Trenčíne ho povzbudila v jeho tvorbe a v roku 2016 sa spolu s priateľmi rozhodol zrealizovať náročný projekt o ultrabežcoch, ktorí sa rozhodli pripomenúť dôležitý príbeh z druhej svetovej vojny – útek Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Film Kroky na hrane mal už po prvých premietaniach veľký ohlas a na festivale v Trenčíne získal tentoraz okrem Ceny divákov aj hlavnú cenu GRAND PRIX. Pre vzdelávacie inštitúcie navrhol a zrealizoval v spolupráci s IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže akreditovaný program pre prácu s mládežou. Súčasťou programu je aj film Kroky na hrane.

Aj jeho ďalší film z prostredia ultrabehu Značkár mal veľký úspech u divákov a získal opäť Cenu divákov aj GRAND PRIX na festivale HORYZONTY v Trenčíne a navyše aj Čestné uznanie poroty na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade.

Spoločnosť BENDIK FILMS založil ako platformu pre realizáciu dokumentárnych filmov o horách, priateľstve a ultrabežeckých dobrodužstvách s výnimočnými príbehmi zo skutočného života. BENDIK FILMS združuje prácu filmových profesionálov a realizuje aj projekty pre vzdelávanie detí na úrovni základných a stredných škôl prostredníctvom filmových príbehov o ozajstných hrdinoch, ktorí žili alebo žijú medzi nami.

 

TIMELINE
2001
T-Mobile Slovakia

Vstup do sveta korporácií. Riadenie a implementácia priameho marketingu pre 1,5 milióna zákazníkov mobilného operátora. Cenná skúsenosť v teame vynikajúcich ľudí a odborníkov, ktorí sa podieľali na úspechu značky T-Mobile na Slovensku.

2009
direct AdWise

Založenie vlastnej spoločnosti zameranej na strategické poradenstvo malým a stredným firmám v rôznych oblastiach od implementácie značky, marketing, CRM systémy až po Business Intelligence. Klienti: VÚB Intesa Sao Paulo, Lenovo, Slovak Telekom, Vodafone, PSA Peugeot Citroen, Stredoslovenská energetika, Forbes, 2Ring, Cleverlance, Bencik Culinary Group, PROSIGHT Slovensko, LEXXUS a ďalší.

2011
Microsoft

Riadenie prevádzky a marketingu pre slovenskú pobočku jednej z najväčších firiem na svete. Práve v čase veľkých produktových zmien a implementácie nového prístupu k UX.

2013
Nový príbeh

Zdravotné problémy a pramálo času na rodinu prispeli k dôležitému rozhodnutiu zmeniť doterajší život. Návrat k staronovým koníčkom, nové projekty a nové priateľstvá.

2016
Cena divákov pre 12CH Vysoké Tatry Trail

Prvý ucelenejší filmový projekt natočený na telefóny a GoPro kamery vo Vysokých Tatrách získal Cenu divákov na festivale dobrodružných filmov HORYZONTY v Trenčíne. Veľké povzbudenie do ďalších projektov.

2016
BENDIK FILMS

Založenie produkčnej platformy pre filmy z prostredia hôr a behu spojeného s výnimočným príbehom z reálneho života.

2017
Grand Prix a Cena Divákov pre Kroky na hrane

Realizácia zatiaľ najväčšieho filmového projektu o šiestich ultrabežcoch, ktorí svojím behom pripomenuli dôležitý príbeh z druhej svetovej vojny, oslovila tentokrát okrem divákov aj porotcov festivalu HORYZONTY v Trenčíne.

2019
Grand Prix, Cena Divákov aj Čestné uznanie poroty pre film Značkár

Filmový projekt Značkár o otcovi, ktorý prostredníctvom ultrabehu našiel cestu späť k vlastnému synovi mal úspech aj v nebežeckej verejnosti. Príbeh Paliho Urbaníka, ktorý zabehol na svoje 70-te narodeniny 144 km ultramaratón, oslovil veľa divákov nielen na festivaloch, ale aj na internete.

2020
Pandémia a nové príležitosti

S pandémiou koronavírusu a zákazmi verejných zhromaždení prišla aj veľká príležitosť uplatniť sa v internetovom svete. V čase obmedzenej kapacity kín a festivalov bola jedinou cestou, ako dostať nový film Nájdem odvahu k divákom, premiéra na internete. Streamingová platforma VIMEO ON DEMAND je príležitosťou získať prostriedky na ďalšie filmové projekty.