STORY
image movie

Lenka Vacvalová na štarte Cesty hrdinov SNP na Dukle (foto Honza Poláček)

POZRI SI CELÝ DOKUMENTÁRNY FILM
(SK, 37 MIN)

KÚPIŤ FILM NA VIMEO ON DEMAND

ŽIVOT ŤA ČAKÁ NA CESTE, NIE V CIELI.

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho priesmyku na dlhú cestu na Devín. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy ako je ona sama. Ženy, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania a museli hľadať odvahu v situáciách, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť. Nakoniec zažije uprostred nádherných slovenských hôr to najcennejšie – ľudskú dobrotu a spolupatričnosť.

Nie veľké hrdinstvá, ale všetky tie malé skutky, ktorými dokážeš pomôcť iným, ťa urobia hrdinom. A svet lepším miestom pre život.

OCENENIA:
Official Selection, MFHF Poprad 2020
CENA POROTY, Festival dobrodružných filmov HORYZONTY, Trenčín 2020
CENA DIVÁKOV, Festival dobrodružných filmov HORYZONTY, Trenčín 2020

AK CHCEŠ INFORMÁCIE O ZĽAVÁCH ČI PREMIETANIACH POHODLNE DO EMAILU, PRIHLÁS SA NA ODBER NOVINIEK (DOLE NA TEJTO STRÁNKE).

CAST & CREW
 • NÁMET
  Lenka VACVALOVÁ/ Dagmar MOZOLOVÁ/
 • SCENÁR
  Viliam BENDÍK/
 • KAMERA
  Honza POLÁČEK/ Lenka VACVALOVÁ/ Viliam BENDÍK/ Peter VRÁBEL/
 • STRIH
  Viliam BENDÍK/
 • HUDBA
  Tristan BARTON/ Jon GEGELMAN/ Rex BANNER/ John VINCENT/ Francesco D'ANDREA/ Kevin GRAHAM/ Angel SALAZAR/
 • Titulná pieseň
  Katrin STONE/
 • PRODUKCIA A RÉŽIA
  Viliam BENDÍK/
image character
Emília ŠIPULOVÁ
Mladoňov

Emília mala len 12 rokov, keď ich obec Mladoňov (dnes Lazy pod Makytou) napadli nacisti spolu so slovenskými oddielmi a zavraždili jej pred očami deda a neskôr aj otca. 29. októbra 1944 v Mladoňove zomrelo 17 nevinných ľudí.

image character
Zuzka DIAMANTOVÁ
Kalište

Zuzka bola 18. marca 1945 ako malé dievča  svedkom vraždenia a vypálenia obce Kalište. Pomsta nacistov za pomoc partizánom zanechala 13 mŕtvych obyvateľov a 42 vypálených domov.

image character
Adriana ŠEBÖKOVÁ
Banská Bystrica

Adriana zažila ako 15-ročná na vlastnej koži vyhlásenie Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Jej báseň Mor ho! si mohli v tých dňoch všetci vypočuť v rozhlasovom vysielaní z Banskej Bystrice.

image character
Lenka VACVALOVÁ
Praha

Lenka si popri svojej práci moderátorky zamilovala diaľkový (ultra) beh. Má rada výzvy, preto neustále prichádza s novými bežeckými projektami. Pri ich realizácii však vždy myslí aj na iných a pomáha zbierať finančné prostriedky pre dobrú vec.