FILM
NÁJDEM ODVAHU
 • Share :
STORY
image movie

Lenka Vacvalová na štarte Cesty hrdinov SNP na Dukle (foto Honza Poláček)

PRIPRAVUJEME PREMIÉRU 2020

Nehľadajte hrdinov len medzi veľkými osobnosťami dejín. Hrdinom je totiž každý z nás. Naše malé denné hrdinstvá dokážu svet zmeniť na lepšie miesto na život.

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy. Ženy, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania a museli hľadať odvahu v situáciách, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť. Ženy, na ktoré história napriek tomu zabudla.

PRIHLÁS SA NA ODBER NEWSLETTRA (DOLE NA STRÁNKE) AK CHCEŠ VEDIEŤ TERMÍN PREMIÉRY MEDZI PRVÝMI.

CAST & CREW
 • NÁMET
  Lenka VACVALOVÁ/ Dagmar MOZOLOVÁ/
 • SCENÁR
  Viliam BENDÍK/
 • KAMERA
  Honza POLÁČEK/ Lenka VACVALOVÁ/ Viliam BENDÍK/ Peter VRÁBEL/
 • STRIH
  Viliam BENDÍK/
 • HUDBA
  Tristan BARTON/ Rex BANNER/
 • PRODUKCIA A RÉŽIA
  Viliam BENDÍK/
image character
Emília ŠIPULOVÁ
Mladoňov

Pani Emília mala len 12 rokov, keď ich obec Mladoňov (dnes Lazy pod Makytou) napadli nacisti spolu so slovenskými oddielmi a zavraždili jej pred očami deda a neskôr aj otca. 29. októbra 1944 v Mladoňove zomrelo 17 nevinných ľudí.

image character
Zuzka DIAMANTOVÁ
Kalište

Pani Zuzka bola 18. marca 1945 ako malé dievča  svedkom vraždenia a vypálenia obce Kalište. Pomsta nacistov za pomoc partizánom zanechala 13 mŕtvych obyvateľov a 42 vypálených domov.

image character
Adriana MENDEKOVÁ
Banská Bystrica

Pani Adriana zažila ako 15-ročná na vlastnej koži vyhlásenie Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Jej báseň Mor ho! si mohli v tých dňoch vypočuť v rozhlasovom vysielaní všetci obyvatelia Slovenska.

image character
Lenka VACVALOVÁ
Praha

Lenka si popri svojej práci moderátorky zamilovala diaľkový (ultra) beh. Má rada výzvy, preto neustále prichádza s novými bežeckými projektami. Pri ich realizácii však ani zďaleka nejde len o beh samotný.