STORY
image movie

Pomoc a zradu delí len tenká čiara. Vtedy aj dnes.

Šesť ultrabežcov oživilo autentický príbeh z druhej svetovej vojny dlhým behom po trase úteku. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka rozbehli na cestu. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

AUSCHWITZ-BIRKENAU | ŽILINA | 170 KM | 5.500 M+

Na trase historického príbehu

V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci, Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v koncentračnom tábore, aby ich odovzdali svetu, ale najmä veľkej komunite viac ako 700.000 maďarských Židov, ktorým bezprostredne hrozili deportácie a smrť. Absolvovali náročnú cestu nepriateľským územím. Pohybovali sa najmä v noci. Na ceste im niekoľkokrát nezištne pomohli ľudia, ktorí tým riskovali životy svoje aj svojich rodín. Jedným z nich bol aj Ondrej Čanecký, jednoduchý roľník zo Skalitého, ktorý ich náhodne stretol vo chvíli, keď prekročili hranice na Slovensko. Nebyť jeho odvahy, neexistoval by tento príbeh.

O projekte Kroky na hrane

Projekt Kroky na hrane je voľne inšpirovaný pochodom VRBA WETZLER MEMORIAL, ktorý každoročne organizuje International Christian Embassy Jerusalem s partnermi. Samotný príbeh Vrbu a Wetzlera a detaily trasy, po ktorej sa dostali z koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau na Slovensko, nám pomohol zrekonštruovať Robert Schmidt, s ktorým sme absolvovali vo februári 2017 mapovanie trasy na poľskom území.

Na príprave bežeckého projektu sme aktívne pracovali počas 12-tich mesiacov od jari 2016, aby sme mohli celý jeho priebeh zachytiť aj na filmové kamery. Okrem samotných bežcov sa na realizácii projektu podieľalo ďalších 18 ľudí, ktorí prispeli k jeho úspešnej realizácii v náročných a autentických podmienkach poľských a slovenských hôr na konci apríla 2017.

WINNING AWARDS
Winning award
Winning award
Winning award
CAST & CREW
 • Námet
  Martin Urbaník/ Martin Sekér/
 • Scenár
  Viliam Bendík/ Martin Urbaník/ Robert Schmidt/
 • Kamera
  Dominik Šuplata/ Štefan Šuplata/ Michaela Klanicová/ Tomáš Ščepka/ Pavol Piktor/ Viliam Bendík/
 • Strih
  Filip Hanko/
 • Hudba
  Milan Spano/ Bence Bükki/
 • Produkcia a réžia
  Viliam Bendík/
image character
Martin Urbaník
Ultrabežec

Autor námetu, spoluautor scenára, zakladateľ ultrabežeckého podujatia STEFANIK TRAIL, ultrabežec a otec dvoch detí. Vytvoril dvojicu s Mariánom Kamendym.

image character
Marián Kamendy
Ultrabežec

Vášnivý ultrabežec, otec Natálie a milovník vysokých hôr. Na trase vytvoril dvojicu s Martinom Urbaníkom.

image character
Martin Sekér
Ultrabežec

Autor námetu, ultrabežec, skialpinista a lezecký inštruktor. Otec malej zvedavej dcérky Dianky. Trasu z Auschwitzu do Žiliny absolvoval s bežeckým partnerom Petrom Brestovanským.

image character
Peter Brestovanský
Ultrabežec

Ultrabežec, skialpinista a začínajúci jaskyniar. Organizátor bežeckých kempov LAZYRUN. Vzorný otec troch detí. S Martinom Sekérom okrem trasy z Auschwitzu do Žiliny absolvoval aj veľa iných bežeckých či skialpinistických projektov.

image character
Daniel Blonski
Ultrabežec

Ultrabežec, grafický dizajnér a spoluvlastník grafického štúdia STUDIO 001. Otec dvoch dcér. Na trase vytvoril dvojicu s kamarátom Marcelom Jedličkom.

image character
Marcel Jedlička
Ultrabežec

Ultrabežec, grafický dizajnér a spoľahlivý dobrovoľník na ultrabežeckých podujatiach po celom Slovensku. Otec dvoch detí. Bežecký partner Daniela Blonskeho, s ktorým už absolvoval veľa spoločných ultra pretekov.