STORY
image movie

Pomoc a zradu delí len tenká čiara. Vtedy aj dnes.

POZRITE SI CELÝ DOKUMENTÁRNY FILM
(SK, 42 MIN, ANGLICKÉ TITULKY)

KÚPIŤ FILM NA VIMEO ON DEMAND

Šesť ultrabežcov oživilo autentický príbeh z druhej svetovej vojny dlhým behom po trase úteku. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka rozbehli na cestu. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

AUSCHWITZ-BIRKENAU | ŽILINA | 170 KM | 5.500 M+

Ocenenia

GRAND PRIX, Festival dobrodružných filmov Horyzonty, Trenčín, Slovensko
CENA DIVÁKOV, Festival dobrodružných filmov Horyzonty, Trenčín, Slovensko
BEST HISTORIC HILM, Las Vegas Running Film Festival LVRF, Las Vegas, USA

Na trase historického príbehu

V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci, Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vyvražďovaní Židov v koncentračnom tábore, aby ich odovzdali svetu, ale najmä veľkej komunite viac ako 700.000 maďarských Židov, ktorým bezprostredne hrozili deportácie a smrť. Absolvovali náročnú cestu nepriateľským územím. Pohybovali sa najmä v noci. Na ceste im niekoľkokrát nezištne pomohli ľudia, ktorí tým riskovali životy svoje aj svojich rodín. Jedným z nich bol aj Ondrej Čanecký, jednoduchý roľník zo Skalitého, ktorý ich náhodne stretol vo chvíli, keď prekročili hranice na Slovensko. Nebyť jeho odvahy, neexistoval by tento príbeh.

Ocenenia

GRAND PRIX (Festival dobrodružných filmov Horyzonty, Trenčín, Slovensko)
CENA DIVÁKOV (Festival dobrodružných filmov Horyzonty, Trenčín, Slovensko)
BEST HISTORIC FILM (Las Vegas Running Films Festival, Las Vegas, United States)

O projekte Kroky na hrane

Projekt Kroky na hrane je voľne inšpirovaný pochodom VRBA WETZLER MEMORIAL, ktorý každoročne organizuje International Christian Embassy Jerusalem s partnermi. Samotný príbeh Vrbu a Wetzlera a detaily trasy, po ktorej sa dostali z koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau na Slovensko, nám pomohol zrekonštruovať Robert Schmidt, s ktorým sme absolvovali vo februári 2017 mapovanie trasy na poľskom území.

Na príprave bežeckého projektu sme aktívne pracovali počas 12-tich mesiacov od jari 2016, aby sme mohli celý jeho priebeh zachytiť aj na filmové kamery. Okrem samotných bežcov sa na realizácii projektu podieľalo ďalších 18 ľudí, ktorí prispeli k jeho úspešnej realizácii v náročných a autentických podmienkach poľských a slovenských hôr na konci apríla 2017.

WINNING AWARDS
Winning award
Winning award
Winning award
CAST & CREW
 • Námet
  Martin Urbaník/ Martin Sekér/
 • Scenár
  Viliam Bendík/ Martin Urbaník/ Robert Schmidt/
 • Kamera
  Dominik Šuplata/ Štefan Šuplata/ Michaela Klanicová/ Tomáš Ščepka/ Pavol Piktor/ Viliam Bendík/
 • Strih
  Filip Hanko/
 • Hudba
  Milan Spano/ Bence Bükki/
 • Hudobná produkcia a mix
  BDS/
 • Produkcia a réžia
  Viliam Bendík/
image character
Martin Urbaník
Ultrabežec

Autor námetu, spoluautor scenára, zakladateľ ultrabežeckého podujatia STEFANIK TRAIL, ultrabežec a otec dvoch detí. Vytvoril dvojicu s Mariánom Kamendym.

image character
Marián Kamendy
Ultrabežec

Vášnivý ultrabežec, otec Natálie a milovník vysokých hôr. Na trase vytvoril dvojicu s Martinom Urbaníkom.

image character
Martin Sekér
Ultrabežec

Autor námetu, ultrabežec, skialpinista a lezecký inštruktor. Otec malej zvedavej dcérky Dianky. Trasu z Auschwitzu do Žiliny absolvoval s bežeckým partnerom Petrom Brestovanským.

image character
Peter Brestovanský
Ultrabežec

Ultrabežec, skialpinista a začínajúci jaskyniar. Organizátor bežeckých kempov LAZYRUN. Vzorný otec troch detí. S Martinom Sekérom okrem trasy z Auschwitzu do Žiliny absolvoval aj veľa iných bežeckých či skialpinistických projektov.

image character
Daniel Blonski
Ultrabežec

Ultrabežec, grafický dizajnér a spoluvlastník grafického štúdia STUDIO 001. Otec dvoch dcér. Na trase vytvoril dvojicu s kamarátom Marcelom Jedličkom.

image character
Marcel Jedlička
Ultrabežec

Ultrabežec, grafický dizajnér a spoľahlivý dobrovoľník na ultrabežeckých podujatiach po celom Slovensku. Otec dvoch detí. Bežecký partner Daniela Blonskeho, s ktorým už absolvoval veľa spoločných ultra pretekov.