STORY
image movie

Igor BAZALA (82 rokov) počas svojho behu z Ivanky pri Dunaji na Bradlo (82 km) v októbri 2018.

Nikdy som neprestal trénovať,
lebo som veril, že sa raz vrátim.

Pozri si celý dokumentárny film
(SK, 42 min)

KÚPIŤ FILM NA VIMEO ON DEMAND

 

PRÍBEH IGORA BAZALU

Má 82 rokov a stále behá ultramaratóny. V máji 1968 sám jeden založil. Štefánikov beh na oslavu generála Štefánika, 82 km z Ivanky na Bradlo. Potom však prišli v auguste Rusi a on musel ako emigrant v zahraničí čakať dlhých 22 rokov, aby ho mohol zabehnúť ešte aspoň raz. Vždy však veril, že sa to podarí. Dnes stojí na štarte už jeho ôsmej edície. Má 82 rokov a pred sebou dlhých 82 km.

 

Vo filme sú použité archívne zábery Slovenského filmového ústavu (Čierne dni, Ladislav Kudelka, 1968) a fotografie z archívu Ladislava Bielika. Fotografie Milana Rastislava Štefánika poskytol Slovenský národný archív.

 

OCENENIA

Official Selection, Medzinárodný festival horských filmov, Poprad, Slovensko
CENA SLOVENSKO VO FILME, Festival neprofesionálnych filmov HORYZONTY, Trenčín, Slovensko

Odborná porota: “Film prináša silný príbeh emigranta Igora Bazalu, o ktorom by sa malo dozvedieť celé Slovensko. Oceňujeme výber protagonistu. Skrz Igorov príbeh sledujeme otlačok histórie nasej krajiny, ktorý začína v komunizme, prináša tému emigrácie, konfrontácie krajín. Príbeh Štefánikovho behu, ktorý Igor založil a teraz po 50 rokoch, keď má 82, sa chystá na svoj ďalší beh, s napätím vo filme sledujeme. Igorov entuziazmus dáva divákovi nadej, aby sme neprestavali na sebe pracovať a nevzdávali sa svojich snov.”

 

TLAČOVÁ SPRÁVA K PREMIÉRE FILMU
NA PLATFORME VIMEO ON DEMAND

Stiahnuť pdf

CAST & CREW
 • HRAJÚ
  Igor BAZALA/ Martin URBANÍK/ Pali URBANÍK/ Daniel BLONSKI/ Dušan BUKOVÁC/
 • KAMERA
  Viliam BENDÍK/ Daniel BLONSKI/
 • STRIH
  Viliam BENDÍK/
 • NÁMET
  Martin URBANÍK/ Viliam BENDÍK/
 • HUDOBNÁ DRAMATURGIA
  Milan SPANO/ BDS/
 • HUDBA
  Hanjo GABLER/ Alex MASTRONARDI/ LARRY AND THE LAMPLIGHTERS/ Roger RIVAS/ Kevin GRAHAM/ Francesco D'ANDREA/ Andrea MUSCI/ AQUARTOS/ ELEVEN TALES/
 • ASISTENT PRODUKCIE
  Martin URBANÍK/ Juraj KAČO/
 • RÉŽIA A PRODUKCIA
  Viliam BENDÍK/ BENDIK FILMS/ direct AdWise/ Business Development Slovakia/
image character
Igor BAZALA

82-ročný bežec, ktorý v roku 1968 založil na počesť Milana Rastislava Štefánika Štefánikov beh z Ivanky pri Dunaji na Bradlo. Produktívny život prežil ako emigrant v nemeckom Mníchove. Dnes žije striedavo v Mníchove a Bratislave.

image character
Martin URBANÍK

Majiteľ značky trailových behov STEFANIK TRAIL. V októbri 2018 sprevádzal Igora počas celého behu až na Bradlo ako spolubežec.

image character
Ladislav BIELIK

Fotoreportér denníka SMENA, ktorý zachytil počas tragických udalostí 21. augusta 1968 atmosféru v bratislavských uliciach. Jeho fotografia “Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom” je dnes ikonou svetovej fotografie.

image character
Pali URBANÍK

Martinov otec, rovnako veľký fanúšik behu a finisher STEFANIK TRAIL ULTRA 140. Počas behu na Bradlo zabezpečoval podporu v sprievodnom vozidle.

image character
Daniel BLONSKI

Grafický dizajnér a amatérsky ultrabežec. Na ceste na Bradlo bol šoférom sprievodného vozidla a občas si odbehol natočiť parádne zábery zo vzduchu.