STORY
image movie

Martin a Tomáš v cieli 69 km trasy z Chaty Plesnivec na Chatu pod Soliskom.

Pozri si celý dokumentárny film (SK, 35 min)
v OBNOVENEJ PREMIÉRE 2020
KÚPIŤ FILM NA VIMEO ON DEMAND

Dvaja kamaráti, Tomáš a Martin, kamoši viac z Facebooku ako z reálneho života, žijú odlišné životy, každý v inom prostredí. Aj profesie majú úplne iné. Spája ich však jedno – láska k behu v horách.

OCENENIA:
Official Selection, MFHF Poprad 2016
CENA DIVÁKOV, Festival HORYZONTY Trenčín 2016
Bežecký príbeh roka, RUNNING GALA 2015

 

Tomáš „Kaktus“ Kačmarčík žije v Poprade. Profesionálny hasič záchranár a jediný slovenský člen bežeckého tímu INOV-8 SK/CZ. Fyzická zdatnosť a psychická odolnosť na najvyššej úrovni sú Tomášovou prácou.

Martin „Ucho“ Urbaník je kancelárska krysa a radiátorové dieťa z Petržalky. Už pár rokov je z vlastnej vôle žonglér – marketér, otec rodiny a tak trocha aj bežec v jednom. Občas mu nejaká z loptičiek vypadne, ale hneď ju zodvihne a maká ďalej.

Na konci sezóny 2015 ich oboch spojil sen. Nápad spojiť jedným behom všetkých 12 vysokohorských chát Vysokých Tatier. Nechcú vytvoriť časový rekord, nabehať závratné množstvo kilometrov, či výškových metrov. Chcú svojim výkonom inšpirovať nielen ultrabežeckú špičku, ale aj bežecký mainstream a kamarátov v bežeckej komunite.

Štart projektu 12CH je naplánovaný na tretiu hodinu ráno v posledný októbrový deň na Chate Plesnivec. Začína cesta plná dobrodružstva, krásnych zážitkov a ozajstného kamarátstva…

 

 

CAST & CREW
 • Námet
  Martin Urbaník/
 • Scenár
  Viliam Bendík/
 • Kamera
  Viliam Bendík/ Martin Urbaník/ Tomáš Kačmarčík/ Richard Voda/
 • Produkcia a réžia
  Viliam Bendík/
image character
Martin Urbaník
Ultrabežec

Zakladateľ jedného z najväčších ultrabežeckých podujatí na Slovensku – STEFANIK TRAIL. Aktívne pomáha aj ľuďom a organizáciám vo svojom okolí. Vymyslel a založil podujatie Ultralanovka na pomoc detskému hospicu Plamienok.

image character
Tomáš Kačmarčík
Ultrabežec

Ultrabežec, skialpinista, hasič a dobrovoľný horský záchranár. Zameriava sa na horské behy, maratóny, skyrun a ultratrail. Trénuje ho bývalá vynikajúca reprezentantka Slovenska v cyklistike Lenka Ilavská – Litvinová.

image character
Viliam Bendík
Režisér

Zakladateľ a CEO produkčnej filmovej spoločnosti BENDIK FILMS zameranej na tvorbu dokumentárnych filmov z prostredia horského behu v spojení s mimoriadnymi príbehmi zo skutočného života.

image character
Pavol Urbaník
Podpora na trase

Bývalý atlét a folklórny tanečník, dnes vášnivý amatérsky bežec. Otec Martina Urbaníka, s ktorým zdieľa spoločnú vášeň pre beh v horách. Často sprevádza svojho syna na ultrabežeckých podujatiach po celom svete.