DOKUMENTÁRNE FILMY O BEHU A O ŽIVOTE

OBCHOD

VŠETKY FILMY Z PRODUKCIE BENDIK FILMS SÚ DOSTUPNÉ NA STREAMOVACEJ PLATFORME VIMEO.

BENDIK FILMS funguje ako nezávislá platforma pre spoluprácu amatérskych filmárov a audio-vizuálnych umelcov. Cieľom je realizácia dokumentárnych filmov o horách, priateľstve a ultrabežeckých dobrodužstvách spojených s výnimočnými príbehmi zo skutočného života. Okrem filmových projektov platforma realizuje aj projekty pre vzdelávanie detí na úrovni základných a stredných škôl práve prostredníctvom filmových príbehov o ozajstných hrdinoch, ktorí žili alebo žijú medzi nami.

Všetky filmy sú financované výlučne zo súkromných zdrojov, bez podpory sponzorov či audiovizuálnych fondov. Ich kúpou na VIMEO ON DEMAND podporíte ďalšie filmové projekty platformy BENDIK FILMS.

SAMA NA CESTE

Dokument (SK, 37 min, EN subtitles)
Od 4,90 eur

Intímny portrét unikátnej športovkyne v extrémnych životných roliach. Mama troch adoptovaných detí, majsterka sveta a Európy vo fitness a držiteľka rekordov na dlhých tratiach po celom Slovensku. Soňa Kopčoková je bývalá profesionálna fitnesska s titulmi Majsterky sveta aj Európy. Po skončení vrcholovej športovej kariéry sa venovala naplno rodine. Až kým nezistila, že miluje beh v horách na dlhých tratiach. A tak si dnes plní svoje sny v kopcoch, často len sama so sebou. 16. júna 2021 dobehla na Devín po 11 dňoch 15 hodinách a 30 minútach v novom slovenskom ženskom rekorde na trase Cesty hrdinov SNP. Z Dukly až do Bratislavy bežala sama, bez podpory, s jediným batohom, kde si niesla všetko, čo potrebovala na prežitie…

Dokument (SK, 42 MIN, EN subtitles)
Od 3,90 eur

Šesť ultrabežcov oživilo autentický príbeh z druhej svetovej vojny dlhým behom po trase úteku. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka rozbehli na cestu. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

Igor Bazala film

Dokument (SK, 42 min)
Od 5,00 eur

V sobotu 4. mája 1968 o 6,00 hod. odštartoval z Ivanky pri Dunaji mladý redaktor Československého športu Igor Bazala, aby si 82 km dlhým behom k mohyle na Bradle uctil pamiatku Milana Rastislava Štefánika. Na Bradlo dobehol úplne vyčerpaný o 14,30 hod. Tak vznikol Štefánikov beh, ktorý však už o pár týždňov na dlhých 22 rokov zastavil vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Nádejný päťbojár a mladý novinár sa ocitol v emigrácii a svoj druhý domov napokon našiel v nemeckom Mníchove. Nikdy však neprestal veriť, že si Štefánikov beh zabehne jedného dňa znova. Dnes má 82 rokov a presne 50 rokov od jeho vzniku stojí v Ivanke pri Dunaji na štarte už jeho ôsmej edície.

Najdem odvahu

Dokument (SK, 37 MIN)
Od 4,90 eur

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho priesmyku na dlhú cestu na Devín. To však ešte netuší, že ceste nájde oveľa odvážnejšie ženy, ako je ona sama.

Dokument (SK, 35 MIN)
4,90 eur

Dvaja kamaráti, Tomáš a Martin, kamoši viac z Facebooku ako z reálneho života, žijú odlišné životy, každý v inom prostredí. Spája ich však jedno – láska k behu a horám. Na konci sezóny 2015 ich oboch spojil sen. Nápad spojiť jedným behom všetkých 12 vysokohorských chát Vysokých Tatier.

Dokument (SK, 45 MIN, EN subtitles)
Od 3,90 eur

Inšpiratívny príbeh otca, pre ktorého sa beh stal cestou k svojmu vlastnému synovi. Po svojej 60-tke začal aktívne behávať a každý rok úplne sám značí celú 144 km trasu STEFANIK TRAIL z Bradla až do Bratislavy. Sníva však o tom, že si STEFANIK TRAIL 140 ULTRA zabehne jedného dňa sám.

Štefánik v karanténe

Dokument (SK, 26 MIN)
Od 2,90 eur

Rok 2020 nebol jednoduchý. Pandémia COVID-19 nečakane zrušila plány mnohým ľuďom na celom svete. Organizátori ultramaratónov neboli na tom inak. Aj STEFANIK TRAIL plánovaný na 6. mája musel byť presunutý na rok 2021. V deň pôvodne plánovaného štartu však na Bradle začalo dobrodružstvo, ktoré mne osobne prinieslo do života nezaplatiteľný zážitok s vlastným synom.

REŽISÉR

Viliam Bendík

Viliam Bendík (48) pôsobil 12 rokov ako manažér v nadnárodných spoločnostiach T-Mobile a Microsoft. V roku 2013 sa rozhodol, že definitívne zavesí manažérsku profesiu na klinec. Odišiel zo sveta korporácií a začal venovať svojim starým koníčkom – horám, fotografii a filmu.

Jeho prvým ucelenejším dielom bol film 12CH Vysoké Tatry Trail o priateľstve dvoch ultrabežcov a ich spoločnom projekte vo Vysokých Tatrách. Cena divákov na festivale dobrodružných filmov Horyzonty v Trenčíne ho povzbudila a v roku 2016 sa spolu s priateľmi rozhodol zrealizovať náročný projekt o ultrabežcoch na trase úteku Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Film Kroky na hrane mal už po prvých premietaniach veľký ohlas. Na festivale v Trenčíne získal tentoraz okrem Ceny divákov aj hlavnú cenu GRAND PRIX.
V roku 2018 navrhol a zrealizoval v spolupráci s IUVENTOU (Slovenský inštitút mládeže) akreditovaný vzdelávací program “Využitie dokumentárneho filmu pri práci s mládežou”.
Aj jeho ďalší film z prostredia ultrabehu Značkár mal veľký úspech a získal Cenu divákov aj GRAND PRIX na festivale HORYZONTY v Trenčíne. Navyše aj Čestné uznanie poroty na MFHF v Poprade.
Spoločnosť BENDIK FILMS založil ako platformu pre realizáciu dokumentárnych filmov o horách, priateľstve a ultrabežeckých dobrodužstvách s výnimočnými príbehmi zo skutočného života.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

BLOG

30 Apr, 2020 0
Nakrúcanie dokumentu v horskom teréne je samo o sebe veľmi náročnou činnosťou. O to viac, ak hrdinovia filmu nie sú...
7 Jun, 2018 0
Fáborky a reflexky sú na svojich miestach. Bežte svoj príbeh! (more…)
12 Jun, 2017 0
Paliho som spoznal v júni 2014. Ako inak, pri značení trasy STEFANIK TRAIL. Bol to zároveň môj prvý skutočný dotyk...
DENNÍK N

Značkár je strhujúci dojímavý film.

Ľudmila Kolesárová, DenníkN

HORYZONTY 2021

Film prináša silný príbeh emigranta Igora Bazalu, o ktorom by sa malo dozvedieť celé Slovensko. Oceňujeme výber protagonistu. Skrz Igorov príbeh sledujeme otlačok histórie nasej krajiny, ktorý začína v komunizme, prináša tému emigrácie, konfrontácie krajín. Príbeh Štefánikovho behu, ktorý Igor založil a teraz po 50 rokoch, keď má 82, sa chystá na svoj ďalší beh, s napätím vo filme sledujeme. Igorov entuziazmus dáva divákovi nadej, aby sme neprestavali na sebe pracovať a nevzdávali sa svojich snov.

Odborná porota, Cena Slovensko vo filme

HORYZONTY 2017

Za ideu, kde sa športový výkon stáva sekundárnym a primárne miesto preberá aktuálna téma tolerancie, si snímka Viliama Bendíka, ktorá oživuje silný príbeh z druhej svetovej vojny, odniesla hlavnú cenu festivalu.

Odborná porota, Cena GRAND PRIX