FILM
ŠTEFÁNIK V KARANTÉNE
 • Share :
STORY
image movie

K Jurajovi a Martinovi sa na Kamzíku pridali kamaráti na posledné dve etapy.

Pozri si celý dokumentárny film (SK, 26 min)
KÚPIŤ FILM NA VIMEO ON DEMAND

A ako ste prežili rok 2020 vy?

5. mája 2020, 50. deň v karanténe

“Mám 17 rokov. Od svojich ôsmych hrám na violončelo a od trinástich makám takmer každý deň v posilke… Tento rok do školy moc nechodím, pandémia mi však dáva zabrať aj pri dištančnej výuke. Tak ako každému. Avšak mám taký malý sen. Prebehnúť všetky kopce v Malých Karpatoch za jeden deň. Myslíš, že sa to dá?”

Juraj (17 rokov)
Gymnázium Matky Alexie, Bratislava

Rok 2020 bol super. Super náročný, super autentický, super plný výziev a riešení. Pandémia COVID-19 nečakane zrušila plány mnohým ľuďom na celom svete. Organizátori ultramaratónov na tom neboli inak. A tak sa stalo, že aj STEFANIK TRAIL plánovaný na 6. mája musel byť presunutý na rok 2021.
V deň pôvodne plánovaného štartu však na Bradle začalo unikátne dobrodružstvo, ktoré by bez tejto náročnej situácie nikdy nevzniklo. Prinieslo mi do života nezaplatiteľný zážitok s vlastným synom, kedy sa môj Juraj (17) postavil na štart svojho prvého ultramaratónu v živote. Bez špeciálneho bežeckého tréningu, avšak s obrovským odhodlaním a tisíckami hodín odcvičených v posilňovni. Na 144 km trase ho sprevádzal nejlepší pacer, akého si mohol priať – kamarát, zakladateľ a organizátor STEFANIK TRAIL Martin Urbaník.

Tento pre mňa viac než osobný film je vlastne poďakovaním. Všetkým, ktorí sa nevzdali a bojovali aj v tomto super náročnom roku 2020, no najmä organizátorom a tisíckam dobrovoľníkov a bežcov, ktorí sa od založenia ultramaratónu STEFANIK TRAIL v roku 2014 zúčastnili akýmkoľvek spôsobom na tomto nádhernom podujatí. Tento rok bol super. Ďakujem.

Na filme sa podieľal aj hudobný skladateľ TOM DAY, ktorý v roku 2014 v reklamnom spote odštartoval svojou skladbou “Who We Want To Be” nové ultra bežecké podujatie STEFANIK TRAIL.

We never give up!
Viliam Bendík a BENDIK FILMS (c) 2020

CAST & CREW
 • HRAJÚ
  Juraj BENDÍK/ Martin URBANÍK/ Pali URBANÍK/ Peter VERČEK/ Betka MARKOVÁ/ Vierka BENDÍKOVÁ/ Viktória BENDÍKOVÁ/ Richard KAŠTIAK/ Ivan JANKO/ Marek FÁBRY/ účastníci výzvy STEFANIK TRAIL VIRTUAL/
 • KAMERA
  Viliam BENDÍK/ Daniel BLONSKI/
 • STRIH
  Viliam BENDÍK/
 • GRAFICKÝ DIZAJN
  Daniel BLONSKI/
 • HUDBA
  Derek GUST/ Stanley GURVICH/ Leroy WILD/ ANBR/ MONTYTHEHOKAGE/
 • TITULNÁ SKLADBA
  Tom DAY "Who We Want To Be"/
 • RÉŽIA A PRODUKCIA
  Viliam BENDÍK/ BENDIK FILMS/
image character
Juraj BENDÍK

Mladý 17-ročný chalan, ktorý pravidelne každý deň maká v posilňovni a hrá od svojich desiatich rokov na violončelo.

image character
Martin URBANÍK

Zakladateľ a hlavný organizátor podujatia STEFANIK TRAIL – ultra behu z Bradla do Bratislavy 144 km / 5.560 m+.

image character
Pavol Urbaník

Pali Značkár, 73-ročný Martinov otec, ktorý značí trasu pretekov STEFANIK TRAIL a v roku 2017 ju celú počas siedmeho ročníka súťažne prebehol.

image character
Peter Verček

Dvorný fotograf podujatia STEFANIK TRAIL, grafický dizajnér na voľnej nohe a príležitostne ultra bežec.